ספרים חדשים

 

 

על נהרות בבל, תעודות בכתב היתדות מראשית גלות בבל

מאת: וואין הורביץ, יהושע גרינברג ופיטר זילברג, בשיתוף לורי פירס וקורנליה וונץ'

בהוצאת מוזאון ארצות המקרא ירושלים והחברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה, 2015

184 עמ', 17X24 ס"מ, עשרות תצלומי צבע של התעודות, כריכה קשה

מחיר: 125 שקל – 100 שקל לחברי החברה

 

 

 

לכיש בתקופת המקרא סיפור של בנין והרס, חפירה ושחזור

מאת: דוד אוסישקין

בהוצאת החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה ויד יצחק בן צבי, תשע"ג/2013

376 עמ', 25X19 ס"מ, 325 איורים בשחור/לבן וצבע, כריכה קשה

מחיר:120 שקל. 100  שקל לחברי החברה

 לכיש בת תקופת המקרא הייתה אחת הערים החשובות ביותר בארץישראל במשך למעלה משלושת אלפים שנה. נודע לה מקום מרכזי בגיבוש תולדותיה של ארץישראל בתקופה ששלטו בה מלכי כנען ואחריהם מלכי ישראל ויהודה. באלף השני לפני הספירה הייתה לכיש עירממלכה כנענית גדולה ובתקופת ממלכת יהודה הייתה עיר מבצר, שנייה בחשיבותה רק לירושלים. במסע המלחמה של סנחריב מלך אשור ליהודה שם עליה הצבא האשורי מצור והיא נכבשה רק לאחר קרב קשה. חשיבותה המיוחדת של לכיש, ההיקף הנרחב של החפירות שהתנהלו בה והממצאים המיוחדים שהתגלו בהן הפכו את תל לכיש לאתר מפתח ללימוד תולדותיה של ארץישראל בתקופת המקרא.

 הספר מסכם לציבור הרחב את תולדות לכיש לאור תוצאות החפירות שנערכו באתר ובעיקר ברקע הגילויים שנחשפו בחפירה שהתנהלה בלכיש בין השנים 1973–1994 בראשותו של דוד אוסישקין.

.

 

חדש: קום, התהלך בארץ מחקרים בארכאולוגיה ובהסטוריה של ארץ ישראל לזכרו של יזהר הירשפלד במלאת עשור לפטירתו

 

מקוואות טהרה בתקופות הבית השני המשנה והתלמוד

מאת: רוני רייך

בהוצאת יד יצחק בן צבי והחברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה, תשע"ג/2013

352 עמ', 27X21 ס"מ, 300 איורים שחור/לבן, כריכה קשה

מחיר:129 שקל. 97  שקל לחברי החברה

מקווה הטהרה הוא מתקן מים שהוכנס לשימוש בסוף ימי הבית השני, אי-שם במחצית המאה השנייה לפסה"נ. מאז ועד לעת הזאת הוא ממשיך ומשמש בשירותם של יהודים שומרי מצוות, כמתקן להיטהרות פולחנית. מקווה הטהרה הוא מתקן מים מעשה ידי אדם, אך כזה הבנוי על-פי כללים אדריכליים היוצרים מתקן שאיסוף מימיו שונה במידה רבה מזה של מתקנים  ביתיים שגרתיים. חז"ל קבעו בעת ההיא כי עצם העובדה שהמקווה ומימיו מקיימים את כל הכללים שנקבעו, היא העומדת בבסיס כוח הטיהור שהוענק להם.

בספר הזה מתואר ונדון תולדות קיומו של מקווה הטהרה, מאז ראשיתו בתקופה החשמונאית וההרודיאנית ועד מעבר לשלהי תקופת התלמוד. חשיבותו גם בכך שהוא הממצא האדריכלי המובהק המסייע בזיהוי אתר עתיק כישוב יהודי.

המחבר סוקר את מאות המקוואות הידועים ומשתף את הקוראים עם הלבטים שהיו לו עם שאלת ההגדרה של המתקן כמקווה טהרה והאם הם אלו הנזכרים בספרות חז"ל. מאחר שהנושא הזה –  מקווה הטהרה –  לא נדון במחקר הארכאולוגי קודם לכן, הרי מחקר זה הוא מבחינות רבות פורץ דרך. מעידים על כך מחקרי המשך ותגליות רבות שנעשו בעקבותיו בנושא זה בדור האחרון