פירסומים בעברית

 

משער הגולן לשעריים מחקרים לכבוד פרופ' יוסף גרפינקל

 

 

חצור מטרופולין כנענית ועיר ישראלית

מאת: אמנון בן תור.

בהוצאת החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה ויד יצחק בן צבי, תשע"ה/2015.

216 עמ', 19X26 ס"מ, 236 צילומי צבע, כריכה קשה.

מחיר: 120 שקל, לחברי החברה 90 שקל, דמי משלוח 20 שקל.

במהלך שנים רבות של חפירות שנערכו באתרה של חצור הקדומה הוברר, שהייתה זו עיר-הממלכה הגדולה והחשובה ביותר שהתקיימה בארץ-ישראל באלף ה-ב' לפני הספירה. הסתבר שמחברו של ספר יהושע דייק בתיאורו כשכתב "חצור לפנים היא ראש כל הממלכות האלה" (יהושע יא, י). בשיאה כללה חצור הכנענית את העיר העליונה (האקרופוליס) ואת העיר התחתונה שמצפון לה שיחד השתרעו על פני שטח של 800 דונם. ארמון הטקסים שניצב במרכזה של חצור היה הגדול והמרשים במבני הציבור שנבנו בתקופה ההיא בארץ והממצאים הרבים והמפוארים שהתגלו בחורבותיו מעידים על קשרי מסחר, תרבות ואמנות עם המרכזים הממלכתיים בבבל, במצרים, בקפריסין ובארץ החיתים.

היישוב בחצור חודש בימי הממלכה המאוחדת שעתה התרכז בעיר העליונה בלבד. שוב הייתה לעיר חשיבות ראשונה במעלה. בשכבות הארכאולוגיות בחצור, בנות התקופה הישראלית, נחשפו ביצורים, מבני ציבור ומגורים מן המאות הי'–הח' לפני הספירה עד לחורבן העיר בשנת 732 לפני הספירה בידיתגלתפלאסר ה-ג' מלך אשור.

 

מרד בר כוכבא העדות הארכאולוגית

מאת: חנן אשל ובועז זיסו.

בהוצאת יד יצחק בן צבי והחברה לחקירת ארץ-ישראל ועתיקותיה, תשע"ה/2015.

149 עמ',20X29 ס"מ, 200 איורים בצבע, כריכה קשה.

מחיר: 110 שקל, לחברי החברה83 שקל, דמי משלוח 20 שקל.

מרד בר-כוכבא פרץ בשנת 132 לספירה, כ-62 שנים לאחר כיבוש יהודה וירושלים וחורבן המקדש בידי טיטוס, ונמשך כשלוש וחצי שנים. אופיו של המרד, דיכויו האכזרי ומותו של בר-כוכבא מתוארים בקצרה בכתבי ההיסטוריונים הקלאסיים, ובחיבורים שונים של אבות הכנסייה. תיאורים קטועים ואגדות שונות אודות המרד, מנהיגו ותומכיו, מופיעים גם במקורות יהודיים, בתלמוד ובמדרשים. לצד עדויות אלו, מעיד גם הממצא הארכאולוגי המגוון שנחשף בעשרות השנים האחרונות על ההכנות למרד, מהלכו, דיכויו והרס היישוב היהודי ביהודה. ממצא ארכאולוגי זה – הכולל פריטים ייחודיים שטרם פורסמו - עומד במרכזו של ספר זה, ומוצג בליווי חומר גראפי מגוון ומאיר עיניים. מעבר לתיאור הממצא עצמו, כולל הספר דיונים מסכמים בנושא המטבעות שטבע מנהל המרד, כמו גם האיגרות, המגילות והמסמכים הכלכליים שנמצאו מזמן המרד. אלו מאמתים את הידוע לנו עליו ועל מהלכיו, ועל הקמת הישות המדינית העצמאית ביהודה באותן שנים.

 

על נהרות בבל, תעודות בכתב היתדות מראשית גלות בבל

מאת: וואין הורביץ, יהושע גרינברג ופיטר זילברג, בשיתוף לורי פירס וקורנליה וונץ'.

בהוצאת מוזאון ארצות המקרא ירושלים והחברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה. 2015.

184 עמ', 17X24 ס"מ, עשרות תצלומי צבע של התעודות, כריכה קשה.

מחיר: 125 שקל, לחברי החברה 100 שקל. דמי משלוח 20 שקל.

מוזאון ארצות המקרא ירושלים בשיתוף החברה לחקירת ארץ־ישראל ועתיקותיה חברו להוצאתו לאור של ספר זה שמציג את התרגום הראשון לעברית של הלוחות בכתב היתדות מאל־יהודו, ירושלים החדשה בבבל. לוחות אלה המתעדים את אורח חייהם של בני יהודה הגולים, שנאבקו כדי לבנות את ביתם ואת קהילתם בארץ חדשה, מקימים לתחייה את מסכת חייהם. כאשר כורש, מלך פרס, הכריז בשנת 539 לפנה"ס כי היהודים יכולים לשוב למולדתם, חלקם אכן נענו לקריאתו וחזרו לירושלים, אך רבים נשארו בגולה. לוחות אלה, ששופכים אור חדש על פרקים היסטוריים בתולדותינו, מהווים חלק מאוסף סינדי ודוד סופר והושאלו באדיבותם למוזאון ארצות המקרא ירושלים. תרגום הלוחות לעברית נעשה ביוזמת פרופ' וואין הורוביץ, היועץ האקדמי הבכיר של המוזאון, ובליוויו הצמוד. יהושע גרינברג ופיטר זילברג הופקדו על מלאכת התרגום. אנו אסירי תודה לד"ר לורי פירס ולד"ר קורנליה וונץ' על שניאותו לשתף אותנו בפרי מחקריהן ואִפשרו לנו להשלים את הפרויקט. תרגום הטקסטים לעברית מסייע בידינו ליצור קשר עם חגי בן אחיקם ובני דורו )ראו את אילן היוחסין של משפחתו(, אבותינו מלפני כ־ 2,500 שנים.

 

לכיש בתקופת המקרא סיפור של בנין והרס, חפירה ושחזור

מאת: דוד אוסישקין.

בהוצאת החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה ויד יצחק בן צבי. תשע"ג/2013.

376 עמ', 25X19 ס"מ, 325 איורים בשחור/לבן וצבע, כריכה קשה.

מחיר:160 שקל, לחברי החברה 120  שקל. דמי משלוח 20 שקל.

 לכיש בת תקופת המקרא הייתה אחת הערים החשובות ביותר בארץישראל במשך למעלה משלושת אלפים שנה. נודע לה מקום מרכזי בגיבוש תולדותיה של ארץישראל בתקופה ששלטו בה מלכי כנען ואחריהם מלכי ישראל ויהודה. באלף השני לפני הספירה הייתה לכיש עירממלכה כנענית גדולה ובתקופת ממלכת יהודה הייתה עיר מבצר, שנייה בחשיבותה רק לירושלים. במסע המלחמה של סנחריב מלך אשור ליהודה שם עליה הצבא האשורי מצור והיא נכבשה רק לאחר קרב קשה. חשיבותה המיוחדת של לכיש, ההיקף הנרחב של החפירות שהתנהלו בה והממצאים המיוחדים שהתגלו בהן הפכו את תל לכיש לאתר מפתח ללימוד תולדותיה של ארץישראל בתקופת המקרא.

 הספר מסכם לציבור הרחב את תולדות לכיש לאור תוצאות החפירות שנערכו באתר ובעיקר ברקע הגילויים שנחשפו בחפירה שהתנהלה בלכיש בין השנים 1973–1994 בראשותו של דוד אוסישקין.

 

עיר הקברים של ירושלים בימי הבית השני

מאת: עמוס קלונר ובועז זיסובהוצאת החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה ויד יצחק בן צבי , תשע"ג/ 2013.

360 עמ', 27X20 ס"מ, 326 איורים, כריכה קשה.

מחיר: 100 שקל , לחברי החברה 75 שקל. דמי משלוח 20 שקל. 

 הספר מסכם את פרטי מאות מערות הקבורה מימי הבית השני הידועות במחקר ירושלים הקדומה. חמשת חלקי הספר הם: השתרעות הנקרופוליס ומאפייניו, המערה וחלקיה ומקום הקבורה, כיצד קוברים (שיטות הקבורה וחפצים), קבורה בירושלים בראשית ימי הבית השני ולאחר החורבן וקורפוס המערות.

 

מקוואות טהרה בתקופות הבית השני המשנה והתלמוד

מאת: רוני רייך.

בהוצאת יד יצחק בן צבי והחברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה, תשע"ג/2013.

352 עמ', 27X21 ס"מ, 300 איורים שחור/לבן, כריכה קשה.

מחיר:129 שקל. לחברי החברה 97  שקל. דמי משלוח 20 שקל.

מקווה הטהרה הוא מתקן מים שהוכנס לשימוש בסוף ימי הבית השני, אי-שם במחצית המאה השנייה לפסה"נ. מאז ועד לעת הזאת הוא ממשיך ומשמש בשירותם של יהודים שומרי מצוות, כמתקן להיטהרות פולחנית. מקווה הטהרה הוא מתקן מים מעשה ידי אדם, אך כזה הבנוי על-פי כללים אדריכליים היוצרים מתקן שאיסוף מימיו שונה במידה רבה מזה של מתקנים  ביתיים שגרתיים. חז"ל קבעו בעת ההיא כי עצם העובדה שהמקווה ומימיו מקיימים את כל הכללים שנקבעו, היא העומדת בבסיס כוח הטיהור שהוענק להם.

בספר הזה מתואר ונדון תולדות קיומו של מקווה הטהרה, מאז ראשיתו בתקופה החשמונאית וההרודיאנית ועד מעבר לשלהי תקופת התלמוד. חשיבותו גם בכך שהוא הממצא האדריכלי המובהק המסייע בזיהוי אתר עתיק כישוב יהודי.

המחבר סוקר את מאות המקוואות הידועים ומשתף את הקוראים עם הלבטים שהיו לו עם שאלת ההגדרה של המתקן כמקווה טהרה והאם הם אלו הנזכרים בספרות חז"ל. מאחר שהנושא הזה –  מקווה הטהרה –  לא נדון במחקר הארכאולוגי קודם לכן, הרי מחקר זה הוא מבחינות רבות פורץ דרך. מעידים על כך מחקרי המשך ותגליות רבות שנעשו בעקבותיו בנושא זה בדור האחרון.

 

ישובים כפריים על הכרמל בעת העתיקה

מאת: שמעון דר (2012).

240 עמ', 21X28.5 ס"מ, 207 איורים בשחור לבן וצבע, כריכה קשה.

מחיר: 134 שקל, לחברי החברה 100 שקל. דמי משלוח 30 שקל.

 הספר מסכם את הסקר הארכיאולוגי שערך המחבר בכרמל בשלושים השנים האחרונות. במסגרת זו גם נחפרו שרידי ישובים גדולים מהתקופה הרומית-ביזנטית שפורסמו בדו"חות סופיים בעברית בהוצאת החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה: "סומקה, עיירה יהודית בכרמל" (1998), "רקית, אחוזתו של מרינוס בכרמל" (2003) וכן פורסמו באנגלית תוצאות החפירות בשלאלה (2009). הספר הנוכחי מתאר את השרידים בעשרה אתרים כפריים נוספים מתקופה זו בכרמל. השרידים בכל אתר נסקרו במדוקדק ותיאורם מלווה בתוכניות, תצלומים ומבחר מכלי חרס שנאספו בהם. חלקו האחרון של הספר מוקדש לסיכומים על התפרוסת היישובית הכפרית בכרמל בעת העתיקה.    

 

 

לחפור את עיר דוד

המקום שבו החלו תולדותיה של ירושלים

מאת: רוני רייך.

 בשיתוף עם יד יצחק בן צבי, תשע''ב/2011.

208 עמ', 20.5X29.5 ס"מ, 207 איורים בשחור לבן ובצבע, כריכה קשה.

המחיר: 120 שקל, לחברי החברה 90 שקל.דמי משלוח 20 שקל.

 הספר מתאר את תולדות יישובה של עיר דוד בה נוסדה העיר ירושלים באלף השלישי לפנה"ס. התיאור כולל את תוצאות החפירות שנערכו בגבעת עיר דוד מאז ימי צ'רלס וורן באמצע המאה הי"ט דרך 14 המשלחות הבאות שחפרו במקום. עיקרו של הספר מבוסס על תוצאות החפירות שנערכו בעיר דוד מאז שנת 1995 בהנהלת רוני רייך ואלי שוקרון. בחפירות אלה נחשפו ממצאים רבים בהם שרידי ביצורי עיר דוד הכנענית ונחקרו מחדש מפעלי המים של העיר הקדומה. זהו הסיכום הראשון והמקיף ביותר של הממצאים שנחשפו בחפירות אלו ותרומתם להכרת ההיסטוריה והארכיאולוגיה של האתר. בסוף הספר מובאים סיכום כרונולוגי של תולדות הישוב בעיר דוד, לוח כרונולוגי וביבליוגרפיה נבחרת.

 

אדם ליד קשת רומית, קובץ מחקרים לכבוד פרופ' יורם צפריר

מאת: לאה די סגני, יזהר הירשפלד, רינה טלגם ויוסף פטריך (2009).

324 עמ', 21X31 ס"מ, עשרות איורים, כריכה קשה.

מחיר 200 שקל, לחברי החברה 150 שקל. דמי משלוח 30 שקל.

הספר כולל מאמרים רבים בעברית ובאנגלית הערוכים על פי שערים נושאיים: תהליכים דמוגרפיים והתיישבותיים, גיאוגרפיה היסטורית, אמנות, תרומת הארכיאולוגיה לחקר ההיסטוריה, התרבות והדת, אפיגרפיה, חקר העיור בארץ ישראל בתקופה הרומית-ביזנטית ומחקרים בארכיאולוגיה והיסטוריה נוצרית. החוקרים מציגים במאמריהם את חידושי המחקר הארכיאולוגי בתחומים אלו ותרומתם למחקר עברה של ארץ ישראל הקדומה.

 

ישראל בארצו

קובץ מאמרים ליובלו של ישראל שצמן

מאת: יוסף גיגר, חנה מ' כותן וגיא ד' שטיבל (2009, בשיתוף עם האוניברסיטה הפתוחה).

492 עמ', 16X23 ס"מ, עשרות איורים, כריכה רכה.

מחיר: 150 שקל, לחברי החברה 112 שקל. דמי משלוח 30 שקל.

 הספר כולל עשרות מאמרים בעברית ובאנגלית העוסקים במגוון רחב של נושאים של ההיסטוריה והארכיאולוגיה של ארץ ישראל בתקופות הקלאסיות. המאמרים דנים בממצאים חדשים ובתרומתם להבנת התרבות החומרית של התקופה או פירוש חדש בהבנת אירועים היסטוריים שאירעו בעבר בארץ ישראל. לספר מצורפים תקצירים בעברית של המאמרים באנגלית ותקצירים באנגלית של המאמרים בעברית.

 

 

מערות מפלט מתקופת מרד בר כוכבא

קובץ שני

מאת: חנן אשל ורועי פורת (2009, בשיתוף עם מרכז יסלזון לחקר תולדות ישראל לאור האפיגרפיה).

576 עמ', 17X24 ס"מ, עשרות איורים רובם בצבע, כריכה קשה.

מחיר: 200  שקל, לחברי החברה 150 שקל. דמי משלוח 30 שקל.

קובץ מאמרים שהוא המשך לקובץ ראשון בנושא זה שיצא לאור בשנת 1999 (בעריכת ח' אשל וד' עמית). בקובץ הנוכחי מוצגים ממצאים מימי מרד בר כוכבא שנתגלו לאחרונה בסקרים ובחפירות במערות מדבר יהודה ולראשונה גם במערות שבמערב הר יהודה. המערות שימשו מחבוא לפליטי המרד והחפצים שנשאו עמם נותרו במערות עד שנתגלו בחפירות. בין הממצאים שנתגלו במערות יש חפצים מסוגים שונים מחרס, אבן ומתכת, מטבעות, כלי נשק ואף שרידי מזון. כן מתפרסמות בכרך תעודות חדשות מימי המרד. תרומתו הייחודית של הספר החדש בכך שמאפשר להכיר את ההיקף הגיאוגרפי הרחב של המרד.

 

בחזרה למצדה

מאת: אמנון בן תור (2009, בשיתוף עם יד יצחק בן צבי).

200 עמ', 20.5X29.5 ס"מ, 256 איורים בשחור לבן וצבע, כריכה קשה.

מחיר: 110 שקל, לחברי החברה 82 שקל. דמי משלוח 30 שקל.

הספר המיועד לציבור הרחב מציג סיכום מקיף של הממצאים שפורסמו בשמונת הכרכים של הדו"חות המדעיים על חפירות מצדה שהתפרסמו בשפה האנגלית. מתואר בו המגוון הרחב של הממצאים שהועלו בחפירות שניהל פרופ' יגאל ידין ז"ל במצדה בראשית שנות השישים. הממצאים משתרעים על פרק זמן שאורכו 150 שנה: למן ימי מלכותו של הורדוס שבנה את המבצר בסוף המאה הראשונה לפנה"ס ועד למחצית הראשונה של המאה השנייה לסה"נ, כאשר שהה במקום חיל מצב רומי לאחר נפילת מצדה. השרידים הבנויים הם מימי שלטונו של הורדוס בעוד רובם של הממצאים הקטנים – כלי חרס ואבן, תעודות כתובות מחיי היום יום וקטעי מגילות, מטבעות ואריגים ועוד מגוון חפצים – מתוארך לתקופה הקצרה של המרד הראשון ברומאים שבסופו נכבשה ונהרסה מצדה. בסוף הספר מובא פרק חשוב בו בוחן המחבר את מיתוס מצדה על רקע הממצא הארכיאולוגי.

 

 

אשור, בבל ויהודה

מחקרים בתולדות המזרח הקדום

 מאת: חיים תדמור (בעריכת מרדכי כוגן בהוצאת י החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה ומוסד ביאליק,  תשס"ו/2006).

 364 עמ', 23X15 ס"מ, כריכה קשה.

 מחיר: 115 שקל, לחברי החברה 82 שקל.  דמי משלוח 20 שקל.

 הספר הוא כינוס מבחר מאמרים ממחקריו של פרופ' חיים תדמור שהיה ראשון האשורולוגים בארץ ישראל. בקובץ מאמרים העוסקים באופיים ההיסטוריוגרפי של המקורות האכדיים בעיקר כתובות מלכי אשור, במוסדות המרכזיים בחברה המסופוטמית וארגון ערי המלובה וערי המקדש באשור ובבל, בארמים שהיו למרכיב משפיע ביותר בחברה האשורית וכן בהשפעת האימפריות המסופוטמיות על ארצות המערב כולל חוף פלשת וממלכת יהודה.

 

 

 

המדבר של העיר הקדושה, מנזרי מדבר יהודה בתקופה הביזאנטית

מאת: יזהר הירשפלד בהוצאת יד יצחק בן צבי והחברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה, תשע"ג/2002.

400 עמ', 24X17 ס"מ, 207 איורים, כריכה קשה

מחיר: 100 שקל , לחברי החברה 75 שקל. דמי משלוח 20 שקל.

הספר מביא את סיפורה של תנועת הנזירות של מדבר יהודה בתקופה הביזאנטית (מאות הרביעית ועד השביעית לספ'). פרקי ספר סוקרים את הופעתה של תנועת הנזירות במדבר יהודה, מי היו הדמויות החשובות בה, סוגי המנזרים ותוכניותיהם, סוגי המנזרים ומרכיביהם, כלכלה וכלי היום-יום שבשימוש יושבי המנזרים, וסדר יומם והפולחן שנתקיים בהם. באמצעות הספר ניתן להכיר מקרוב את אחת התופעות הדתיות החשובות והמשמעותיות ביותר בנצרות הקדומה שכן קיומה של הנזירות הנוצרית נמשך גם לאחר מכן ועד ימנו.

 

 

שער הגולן, אומנות קדומה בעמק הירדן

מאת: יוסף גרפינקל בהוצאת החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה,תשע"ג/2002.

184 עמ', 24X17 ס"מ, 315 צילומי צבע, כריכה קשה

מחיר: 108 שקל , לחברי החברה 81 שקל. דמי משלוח 20 שקל.

הספר מציג את חידושי המחקר הארכיאולוגי באתר שער הגולן מן התקופה הניאוליטית. החפירות החדשות שינו לחלוטין את הידוע על התרבות שהתקיימה במקום לפני 8000 שנה. מסתבר ששער הגולן היה מרכז תרבותי פורח באותה התקופה שנטל חלק חשוב בהתפתחות התרבות במזרח הקדום. המידע החדש מסוכם בפרקים על הארכיטקטורה של הישוב, הממצאים והאומנות. הספר כתוב ומאויר באופן המותאם לציבור הרחב.

 

אילת והערבה

עורכים: יוסף אבירם, הלל גבע, רודולף כהן, זאב משל, אפרים שטרן.בהוצאת החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיהתשמ"ז/1995.

420 עמ',24x17ס"מ, עשרות איורים, כריכה קשה.  

מחיר: 80 שקל , מחיר מבצע לחברי החברה 40 שקל. דמי משלוח 20 שקל.

 הספר "אילת והערבה" הנו קובץ הרצאות שהושמעו בכינוסים לידיעת הארץ של החברה לחקירת ארץ-ישראל ועתיקותיה, אשר נערכו באילת בשנים 1962 ו-1991.

המהדורה הראשונה של הספר שיצאה לאור בשנת 1963, אזלה מן השוק לפני שנים רבות. בעקבותיו, הוצא לאור הספר הנוכחי בשנת 1995. בספר "אילת והערבה" מקובצים המאמרים של הספר הקודם, שחלקם עודכנו על ידי מחבריהם, בתוספת מאמרים חדשים שהוזמנו במיוחד לקובץ זה. הוא כולל מאמרים במגוון רחב של נושאים העוסקים באזור אילת, הערבה ודרום הנגב: היסטוריה וארכיאולוגיה, גיאוגרפיה פיזית ויישובית ועל אילת בעת החדשה. זהו ספר ייחודי בחשיבותו להכרת האזור וערכו אינו פג עם השנים.

  

אדריכלות בארץ-ישראל בימי קדם, מן התקופות הפריהיסטוריות עד התקופה הפרסית

עורכים: חנה קצנשטיין, אהוד נצר, אהרון קמפינסקי, רוני רייך בהוצאת החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה (תשמ"ז/1987 ).

283 עמ', 28X21 ס"מ, כ300 איורים, כריכה קשה.

מחיר: 80 שקל , לחברי החברה 60 שקל. דמי משלוח 20 שקל.

 סיכום מקיף ראשון על האדריכלות הארץ-ישראלית הקדומה מראשיתה ועד התקופה הפרסית. כל אחד מפרקי הספר נכתב בידי חוקר המתמחה בתקופה מסוימת או בתופעה שאת היבטה האדריכלי הוא מסכם. הספר מביא לפני הקורא סיכום מעודכן של מצב המחקר של האדריכלות הקדומה לתקופותיה. האיורים הרבים תורמים להבנת הנושאים הנדונים כגון: ביצורים, מבני מגורים, מקדשים, קברים או נושאים כלליים כמו חומרים ושיטות בניה, קברים ומפעלי מים תת-קרקעיים.  

  

 

כפר השילוח - עיר הקברים מתקופת המלוכה

מאת דוד אוסישקין בהוצאת החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה, תשמ"ז/1986.

 309 עמ', 27X21 ס"מ, 211 איורים, כריכה קשה.

מחיר 60 שקל , לחברי החברה 45 שקל. דמי משלוח 20 שקל.

 הספר מתאר את עשרות הקברים המפוארים מימי הבית הראשון החצובים במצוקי הסלע של כפר השילוח שממול לעיר דוד. היה זה בית הקברות הראשי של שרי ופקידי ממלכת יהודה במאתיים השנים האחרונות לקיומה. בחלקו הראשון של הספר מתוארים, בליווי תוכניות, חתכים ותמונות, פרטיהם האדריכליים של הקברים השונים ביניהם ידועים ביותר "קבר בת פרעה" ו"קבר אשר על הבית". החלק השני של הספר מסכם את סוגי הקברים ופרטי אדריכלות הקבורה שבהם, השוואות ארכיטקטוניות לקברים בארץ-ישראל וארצות המזרח באותה העת ואת הכרונולוגיה של הקברים.